Wypraktykowałem że można jeździć pedałując rowerem, ale ciężko się pedałuje bo łańcuch napędza przekładnie.
Potrzebne jest rozpięcie łańcucha i wtedy pedałuje się lekko. Nie ma zachowanej tu uniwersalności jazdy rowerem i napędu silnikiem. Dla przykładu podaje kilka zdjęć.
Zębatka odbiorcza przykręcona jest do szprych.
Przekładnia stała ze sprzęgłem od Mini Crossa.
Co w takiej sytuacji się uzyska, obroty na kole 26" i 28" będą zbyt durze aby rower z osobą ruszył z miejsca bez pedałowania.
Można wspomagać silnik pedałowaniem ale starsza osoba której nie zależy żeby osiągać prędkość 60km/godz. zmęczy się przy takim wysiłku nie mówiąc już o ludziach którzy muszą jeździć tylko na silniku.
Gdzie tu stosować wolne koło jak na kole roweru miejskiego hamulec jest w piaście a przedni hamulec jest bardzo słaby. Można stosować napęd koła przez przykręcenie zębatki na sztywno do szprych koła i właśnie wtedy stosować trzecią przekładnie. Można wspomagać silnik pedałowaniem ale starsza osoba której nie zależy żeby osiągać prędkość 60km/godz. zmęczy się przy takim wysiłku nie mówiąc już o ludziach którzy muszą jeździć tylko na silniku.
Trzeba zmniejszyć na niej tak obroty silnika, że z powodzeniem zastosuje się wolne koło w zębatce zdawczej albo odbiorczej.
W następnych postach opiszę zębatkę zdawczą z wolnym kołem.
Przykład trzech przekładni. |
Wolne koło na zębatce odbiorczej czyli na kole roweru. |