15 mar 2014


Opis montażu przekładni rowerowej z wolnym kołem na zębatce zdawczej.


Przedstawiona jest przekładnia uniwersalna którą można stosować na wszystkich rowerach produkowanych u nas w kraju. Nie potrzeba kupować nowego roweru żeby założyć napęd. Tak zainstalowana przekładnia jak w poniższym  opisie, łączy dwie funkcje, normalna jazda rowerem i napędzany rower przez silnik. Możliwość tą daje wolno bieg zastosowany na zębatce zdawczej, który nie utrudnia jazdy rowerem.
 

Zębatka tylnego koła.

Zdjęcia przedstawiają zamontowanie zębatki na tylnym kole.



Zębatka ma 9 otworów na swoim obwodzie a to świadczy że musi być 18 szprych z jednej strony koła, żeby miejsca krzyżowania się szprych, umieścić 9 śrubek do których z kolei będzie przykręcona. Przykręcamy ją po przeciwnej stronie zamontowanej już zębatki.
Podkładki gumowe są w postaci pierścienia i mają na swoim obwodzie 9 otworów. Metalowa podkładka jest taka sama jak i gumowa. Między szprychy a zębatkę, trzeba umieścić dwie podkładki gumowe, aby instalowana zębatka wystawała poza krawędź obręczy. Za szprychami umieszczamy podkładkę gumową i podkładkę metalową.
Aby umieścić podkładkę gumową i metalową za szprychami, trzeba je przeciąć.
W przekroju wygląda to; zębatka, podkładki gumowe, szprychy, podkładka gumowa, podkładka metalowa. Tak przygotowany zestaw skręcamy śrubami.
Należy pamiętać żeby zębatka była zamontowana w osi koła i równolegle do koła.

Przekładnia.

 

Przykładowy rower z zamontowaną przekładnią.
Przekładnia jest montowana w miejscu bagażnika na wspornikach w postaci płaskowników. Przód przekładni jest instalowany do ramy płaskownikiem wygiętym w literę U.
Przednia część podparcia przekładni ma regulację w poprzek ramy która służy do biegu łańcucha.



Na lewym tylnym płaskowniku jest zainstalowany naciąg łańcucha. Tylny lewy płaskownik, musi być regulowany za pomocą tylnej śruby podparcia przekładni tak, aby prowadzenie łańcucha było środkiem kółka prowadzącego.



 
Dolne podparcie płaskowników z jednej i drugiej strony powinno być od wewnętrznej strony ramy.

Silnik.




Silnik jest przykręcony czterema śrubami 6mm do kosza sprzęgła przekładni podstawowej i jak na rysunku dodatkowo śrubami 5mm. Przedstawiony silnik, można kupić na aukcji allegro pod warunkiem że sposób jego zamontowania będzie taki jak na zdjęciu. Dane o silniku od chińskiej kosy spalinowej są zawarte w poście z 5 lutego 2014 roku.



Zamontowanie innego silnika np. Honda GX 35 nie stanowi problemu.
Podobnie jak niżej silnik jest przykręcony czterema śrubami 6mm do kosza sprzęgła przekładni podstawowej i jak na rysunku dodatkowo śrubami 5mm. Wkładka jest wymienna i trzeba ją wymienić.

Manetka gazu.



Manetkę gazu montuje się z prawej strony kierownicy. Montaż jest bardzo prosty i wymaga nawiercenia otworu o średnicy 5 mm z góry, tak aby dwie połówki trzymające rączkę, domknęły się.
Linkę podczepiamy pod gaźnik i wyregulujemy aby rączka nie miała za dużego luzu.
Przewody podczepiamy: jeden pod masę silnika a drugi pod przewód wychodzący z silnika.

Regulacje.

Wyjaśnień dotyczących założenia przekładni wraz z silnikiem są wystarczające i pozostaje regulacja przekładni w stosunku do koła na którym jest zębatka odbiorcza. Przekładnia jest podparta w dwóch punktach na wsporniku w przedniej jej części a jest przykręcona do ramy poniżej siodła i w dwóch z tyłu w miejsce bagażnika. Regulacja na wsporniku śrubkami, powoduje przesuwanie przekładni w poprzek ramy a ustawienie na ramie roweru wspornika, reguluje czy jest równoległa do zębatki odbiorczej, natomiast z tył, tylko na prawym wsporniku, reguluje bieg łańcucha po kole naciągu. Łańcuch musi biec środkiem rolki. Jest to konieczne ponieważ nie wiadomo gdzie wypadnie zębatka odbiorcza na tylnym kole. Zębatka zdawcza i odbiorcza muszą być jedna nad drugą i równolegle w stosunku do siebie. Umocowanie przekładni będzie rzutować na ewentualne spadanie łańcucha.









Wszystkie silniki które mają rozstaw śrub dzwonka sprzęgła i średnice sprzęgła jak na rysunku poniżej, nadaję się do napędu rowerowego.